Pouť do Filipova 13. 1. 2019

14.01.2019

"Hledejte nejprve Boží království a jeho spravedlnost, ostatní vám bude přidáno."   Mt 6, 33

V bazilice minor ve Filipově se na výročí zjevení Panny Marie dne 13. 01. 1866, koná pravidelná mše svatá v čase, kdy ke zjevení došlo, tedy ve čtyři hodiny ráno.

V letošním roce se na pouť vydali i někteří z nás. Prvotní myšlenkou, která celý plán vyvolala, byla potřeba prosit za naše přátele, kteří opustili římskokatolickou církev a nyní tápou mezi protestantskými církvemi a sektami. Pak jsme se ale dozvěděli o sotva počatém mimískovi přezdívaném Tygr a další modlitební výzva byla na světě. Šlo se tedy za naše spřátelené rodiny a hlavně za děti.

Z počátku se nám zdálo počasí nakloněné, nemrzlo a silnice byly čisté. Situace se zhoršila při přechodu lesa, kdy postupně začalo do temné noci pršet. Cesta lesem byla náročná také kvůli rozbředlému sněhu, který nakonec promáčel i nepromokavé boty. V Neugersdorfu už doslova lilo, ale po ulicích se postupovalo snáz. I růženec o něco líp zněl.

Ve Filipově nás mile překvapilo zázemí pro poutníky. Teplá káva, čaj i svařák; toalety a hlavně suchá vytopená místnost pro odpočinek.

Bazilika byla přeplněná, mnozí si ani neměli kam sednout. Zkušenější poutníci byli vybaveni polštářky a dekami, my ostatní drkotali zubama. Kvůli této mši svaté se to ovšem vyplatilo. Sjeli se mnozí diecézní kněží a bazilika byla tak plná, že nestačily ani přistavené lavice. Někteří poutníci museli uctít památku zjevení Panny Marie ve stoje. V průběhu mše svaté se plynule střídaly český jazyk s německým. Vše bylo i přes nepříjemný chlad harmonické, plné radosti a naděje.

foto z pouti

Vytvořte si webové stránky zdarma!